Πέμπτη 25.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Ο Όλυμπος πρωταθλητής αφού κέρδισε 3-1 τον ΑΟ Παξών

Πρωτάθλημα παίδων ΕΠΣΚ
21 Μαΐου 2017 / 13:00

ΚΕΡΚΥΡΑ. Ο Όλυμπος πήρε το πρωτάθλημα παίδων της ΕΠΣΚ, αφού στον τελικό το βράδυ του Σαββάτου νίκησε 3-1 την ομάδα των Παξών,

στο γήπεδο της ΕΠΣΚ στο Κανόνι, με πολύ κόσμο στις εξέδρες και δεκάδες εκδρομείς από τους Παξούς.
Έγινε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες, με τον Όλυμπο πιο ουσιαστικό να φτάνει δίκαια στην νίκη και την κατάκτηση του τίτλου. Ο Όλυμπος προηγήθηκε στο 3΄ με διαγώνιο σουτ του Β. Καρύδη, ενώ στις αρχές της επανάληψης, στο 44΄ (τα ημίχρονα είναι διάρκειας 40 λεπτών) ο Χάντζι με φάουλ έκανε το 2-0. Στο 57΄ μείωσε ο Κιτσώνης για την ομάδα των Παξών, ενώ το τελικό 3-1 έκανε ο Τζίλιος στο 77΄.

Τρίτος ο Οδυσσέας, 2-1 την ΑΕΛ

Στον μικρό τελικό του παιδικού πρωταθλήματος, που έγινε πριν τον τελικό, ο Οδυσσέας Αυλιωτών νίκησε με 2-1 την ΑΕ Λευκίμμης και πήρε την 3η θέση. Η ΑΕΛ εμφανίστηκε στο γήπεδο μόνο με 11 ποδοσφαιριστές και έχασε δίκαια. Στο 21΄ ο Ι. Βλάσσης είχε δοκάρι για την ΑΕΛ, ενώ το σκορ άνοιξε στο 46΄ με κεφαλιά ο Δολιανίτης, για να ισοφαρίσει η Λευκίμμη στο 56΄ με πέναλτι του Ι. Βλάσση. Το 1-2 έκανε με πλασέ στο 75΄ ο Αυλωνίτης.