Σχερία
25 Ιουνίου 2017 / 14:33
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Επιθετικό black out για 15 λεπτά, οι Σέρρες την άνοδο

Η Σχερία πήγε με όνειρα στη Θεσσαλονίκη να κερδίσει την άνοδο στην Α2 αλλά έμεινε από δυνάμεις και κυρίως έπαθε επιθετικό black out τόσο στο ματς με την Πτολεμαϊδα όσο και με τον Πανσερραϊκό. Οι δυο ήττες στα ματς αυτά, με 44-35 και  53-26 την άφησαν εκτός στόχου.
Στο ματς με τον Απόλλωνα Πτολεμαϊδας ήταν μπροστά στο σκορ στο 30΄ με 32-24 και εκεί σταμάτησε να παίζει και επιθετικά και αμυντικά, με ένα επί μέρους 20-3  χάθηκε το ματς, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ευστόχησε μόλις σε ένα τρίποντο η Σχερία.
Με τον Πανσερραϊκό μετά το 14-12 του α΄ δεκαλέπτου, η Σχερία ως το 25΄ δεν σκόραρε, έτσι οι Σέρρες  προηγήθηκαν 27-12 στο ημίχρονο, 39-20 στο 30΄ και πήραν το ματς με 53-26 παράλληλα δεν και την άνοδο στην Α2.
Η Σχερία εμφανώς κουρασμένη και χωρίς αγώνες το πλήρωσε αυτό, δεν μπόρεσε να αντέξει το τουρνουά αυτό, αν είχε 8-10 αγώνες εδώ στην ΕΣΚΑΒΔΕ σίγουρα είχε τα φόντα για την άνοδο.

Συνεργάστηκε το 1979 με την «Αθλητική Πορεία» 2 χρόνια. Αρχές του ΄92 για 25 χρόνια στο «Κερκυραϊκό Βήμα», από το 1994 εκδότης - διευθυντής στα «Κερκυραϊκά Σπορ», από το 2000 για 15 χρόνια στο «ΦΩΣ των ΣΠΟΡ», τα τελευταία 9 χρόνια στην «ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ». Επίσης συνεργάστηκε με την τηλεόραση του Corfu Chanel και Start TV συνολικά 15 χρόνια