Πέτυχε γκολ και παραδόθηκε ο ΑΟΚ Κέρκυρα

Έχασε 2-1 από τον ΠΑΣ που έκανε την ανατροπή

28
Οκτωβρίου / 2017

ΓΙΑΝΝΕΝΑ. Κρίμα για την ομάδα του ΑΟΚ που έφυγε ηττημένη από τα Γιάννενα, αλλά είναι άξια της μοίρας της αφού αν και προηγήθηκε στο 71΄επί του ΠΑΣ με τέρμα του Παμλίδη, δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και έχασε τελικά 2-1.

Σε ένα μέτριο α΄μέρος χωρίς φάσεις ο ΑΟΚ δεν κινδύνεψε, ούτε όμως είχε επιθετικά να δείξει κάτι. Όμως στην επανάληψη που το ματς έγινε καλύτερο και από τις δυο ομάδες, ο ΑΟΚ άγγιξε το γκολ με τον Γκόμεζ στο 62΄, αλλά το πλασέ του βρήκε δοκάρι,  μετά από λάθος γύρισμα με το κεφάλι από τον Γιάκο.
Στο 72΄ εξαιρετική κάθετη πάσα του Αρτυματά από το χώρο του κέντρου, ο Παμλίδης βρίσκεται απέναντι στον Βελλίδη και δεν αστοχεί, ανοίγοντας το σκορ. Και ενώ η ψυχολογία πάει προς το μέρος της Κέρκυρας, ο ΠΑΣ ανέβηκε ψηλά πίεσε και μπόρεσε σε πέντε λεπτά να γυρίσει το ματς, πάτησε κυριολεκτικά τον ΑΟΚ για ένα τέταρτο και πήρε τη νίκη.

Στο 75΄ από λάθος του Σπίνουλα, κλέβει από αριστερά ο Ναδάλες και βγάζει παράλληλη σέντρα στη μικρή περιοχή όπου ο Κόντε πλασάρει ανενόχλητος και ισοφαρίζει! Και σαν να μην έφτανε αυτό στο 82΄ σεσέντρα από δεξιά του Μανθάτη, απομακρύνουν οι άσχημα οι αμυντικοί με την μπάλα να φτάνει λίγο έξω από την περιοχή, εκεί όπου ο Γιάκος με το δεξί σκοράρει κάνοντας την ανατροπή για την ομάδα του.

Απίστευτη εξέλιξη σε ένα ματς που ο ΑΟΚ μετά το 0-1 πίστεψε ότι θα το κερδίσει, αλλά ήταν πολύ κακός μετά το γκολ και έχασε δίκαια.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος (62΄Νικολιάς), Μαυροπάνος, Μιχαήλ, Γαρουφαλιάς (55΄Σολτάνι), Μπουκουβάλας, Ναδάλες, Λίλα, Γιάκος, Χαλκιαδάκης (68΄ Μανθάτης), Κόντε.
ΑΟΚ (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς (85΄ Ντουαλά), Σοϊλέδης, Γκόμεζ, Παμλίδης, Σπίνουλας (79΄ Κόντος), Σιόντης, Ιωάννου, Μπαλάφας (60΄Ζορμπάς), Επστάιν, Γρομητσάρης.