Οκτώ μετάλλια ο ΚΓΣ, ένα ο ΑΟ Κέρκυρα στους διασυλλογικούς

Στίβος
16 Μαΐου 2018 / 16:45
Σπύρος Πίκουλας

ΤΡΙΚΑΛΑ. Πολύ καλή η παρουσία του Κερκυραϊκού ΓΣ στη 2η μέρα του Διασυλλογικού πρωταθλήματος που έγινε στα Τρίκαλα,

όπου κατέκτησε τρία χρυσά, δυο αργυρά και τρία χάλκινα μετάλλια από τα 16 άτομα της αποστολής, ενώ ο ΑΟ Κέρκυρα που πήρε μέρος με έναν αθλητή γύρισε με ένα αργυρό μετάλλιο.
Οι αγώνες ήταν για τον 3ο όμιλο όπου μετείχαν αθλητές από Ήπειρο, Θεσσαλία, Δ. Μακεδονία και Κέρκυρα (συνολικά 28 σωματεία), με τον Κερκυραϊκό να είναι στην τελική βαθμολογία 4ος με 121 βαθμούς, ο ΓΣ Τρικάλων 1ος με 175, ο ΑΓΣΙ στη 2η θέση με 147 και ο Ζευς Τρικάλων 3ος με 122 βαθμούς. Στην βαθμολογία ανδρών ο Κερκυραϊκός πήρε συνολικά 106 βαθμούς και ήταν πρώτος με τον ΓΣ Τρικάλων 2ο με 91 βαθμούς.
Εκτός από τα μετάλλια η αποστολή του ΚΓΣ είχε και πολλά καλά πλασαρίσματα. Χαρακτηριστικό των αγώνων, ότι τρεις Κερκυραίοι ήταν στις τρεις πρώτες θέσεις του επί κοντώ και οι τρεις ξεπέρασαν τα 4.60μ., ενώ επτά αθλητές πήραν μέρος και ήταν όλοι του ΚΓΣ  με τον Φίλιππο Σγούρο στα 37 του να αγωνίζεται και να πετυχαίνει επίδοση 3.80μ. στην 6η θέση, ενώ Χατζηιωαννίδης, Νεράντζης και Σκορδίλης ήταν οι άλλοι αθλητές που μετείχαν. Στο μήκος ο Μονόπωλης και ο  Μαντζουρογιάννης πήραν τις δυο πρώτες θέσεις με άλματα που η διαφορά ήταν μόλις ένα εκατοστό.

Αναλυτικά:
Χρυσά μετάλλια ο Δ. Μονόπωλης στο μήκος με 7.42μ., ο Ν. Κότσης στο επί κοντώ με 4.60μ. και η Σπ. Καρύδη στο τριπλούν με 12.75μ.
Αργυρά μετάλλια πήραν οι Π. Ματζουρογιάννης με 7.41μ. στο μήκος και ο Γ. Χαλικιάς στο επί κοντώ με 4.60μ., ενώ χάλκινα πήραν ο Σπ. Δουκατέλης στα 200μ. με 22΄΄11 και ο Μ. Τζήλιος με 4.60μ. στο επί κοντώ.
Οι άλλοι αθλητές που έφεραν βαθμούς στον ΚΓΣ ήταν 4ος ο Σπ. Χατζηιαννίδης με 4.40μ. στο επί κοντώ. Στην 5η θέση η Ειρήνη Τζαναβάρη στη σφαιροβολία με 10.08μ. καιθώς και η σκυταλοδρομία 4Χ400 (Χειμαριός, Αλεξάκης, Φιλήνδρας, Τζιβανίδης) με 3΄33΄΄81 και ο Ν. Νεράτζης με 4.10μ στο επί κοντώ. Στην 6η θέση ο Φ. Σγούρος με 3.80μ., ενώ 7η θέση πήραν οι Στ. Σκορδίλης με 3.60μ στο εππί κοντώ και Α. Χειμαριός στα 800μ. με 2΄04΄΄95. Ο Ν. Στογιάννος τερμάτισε 9ος στα 800μ. με 2΄06΄΄88.
Για τον ΑΟ Κέρκυρα στο σύνθετο αγώνισμα του εξάθλου πήρε μέρος ο Γ. Μανάτος και κατέκτησε την 2η θέση.