Τεράστια νίκη του Κρόνου στη Λευκάδα, έχασε βαθμούς η ΑΕΛ

Γ΄ Εθνική
06 Ιανουαρίου 2019 / 16:33
Σπύρος Πίκουλας

Φινάλε του πρώτου γύρου για τη Γ΄ Εθνική, με τις κερκυραϊκές ομάδες, να φέρνουν μια νίκη και μια ισοπαλία και να μένουν ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Τηλυκράτης – Κρόνος 0-1

Ο Κρόνος ο οποίος πήγε στη Λευκάδα για ένα πολύ δύσκολο αγώνα κόντρα στον Τηλυκράτη, απέδρασε με μία μεγάλη νίκη που τον φέρνει μόλις ένα βαθμό από την κορυφή της βαθμολογίας, στο φινάλε του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής. Είναι μία που αλλάζει τα δεδομένα και βάζει σε τροχιά τίτλου την ομάδα των Αργυράδων.
Ο Κρόνος στάθηκε καλύτερα στο γήπεδο, είχε 3-4 καλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ενώ απειλήθηκε ελάχιστα και στην εκπνοή του αγώνα, στο 90΄, μετά από ωραίο συνδυασμό, ο Χαρτσιάς με τον Χατζηδημητρίου, σκόραρε και έδωσει τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Κρόνος (Ι. Χονδρογιάννης): Ζάχος, Κωστακιώτης, Πουλημένος, Γραικός, Αχείμαστος, Νταντίδης, Χατζηδημητρίου, Χαρτσιάς, Παπαστεργίου, Κοιλιάρας, Μουζακίτης.

ΑΕ Λευκίμμης – Μ. Αλέξανδρος Καλλιθέας 1-1

Από την πλευρά της η ΑΕΛ έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στην κορυφή αφού έμεινε στο 1-1 με τον Μ. Αλέξανδρο Καλλιθέας, αλλά είναι μόλις δυο βαθμούς πίσω. Παρά την εξαιρετική της εμφάνιση δεν μπόρεσε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που έκανε και αρκέστηκε στην ισοπαλία. Ο Κάντας άνοιξε το σκορ στο 30΄ για την ΑΕΛ και ισοφάρισε στο 39΄ ο Νικολόπουλος για τους φιλοξενούμενους.

Αποτελέσματα (13η αγωνιστική)

Τηλυκράτης Λευκάδας – Κρόνος                                        0-1
ΑΕ Λευκίμμης – Μ. Αλέξανδρος Καλλιθέας                        1-1
Θεσπρωτός – Θρίαμβος Σερβιανών                                   3-2
ΑΟ Φλωριάδας – Σούλι                                                       0-3 (α.α)
Αχέρων Καναλακίου – Ναυπακτιακός                                 2-1
Σιάτιστα – Γρεβενά                                                              αναβλήθηκε
Ρεπό: Μακεδονικός Φούφα