Ιστορική άνοδος του Φαίακα στην Handball Premier

Χάντμπολ
21 Απριλίου 2019 / 18:33
Σπύρος Πίκουλας

ΚΙΛΚΙΣ. Σαράντα τρία χρόνια περίμενε για να φτάσει στην ανώτερη κατηγορία της χώρας η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Φαίακα

και το βράδυ της Κυριακής των Βαΐων το όνειρο έγινε πραγματικότητα. Ο Φαίακας πήγε στο Κιλκίς για το 2ο ματς της τελικής φάσης των μπαράζ, κέρδισε με 19-14, έκανε το 2-0 και πλέον βρίσκεται στην Handball Premier.
Η κερκυραϊκή ομάδα με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα και με τους παίκτες να βγάζουν ψυχή και μαχητικότητα, παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν μία μεγάλη νίκη και παράλληλα την άνοδο. Τεράστια επιτυχία για έναν σύλλογο που έχει δώσει δεκάδες αθλητές στις Εθνικές ομάδες και του άξιζε να παίξει στην κορυφαία κατηγορία της χώρας.
Ο ΓΑΣ Κιλκίς ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 8-7, αλλά η άμυνα του Φαίακα στο δεύτερο μέρος ήταν για σεμινάριο, αφού δε δέχθηκε γκολ για πάνω από δέκα λεπτά και στο τέλος πήρε τη νίκη, αφού έκανε το 14-13 υπέρ των γηπεδούχων 14-19.