Handball Premier
12 Οκτωβρίου 2019 / 17:22
Σπύρος Πίκουλας

ΑΘΗΝΑ. Πάλεψε ο Φαίακας στη Νέα Φιλαδέλφεια, κόντρα στον Ιωνικό, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος

της Handball Premier, αλλά στο τέλος έχασε με 24-21. Αυτή είναι η δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα, η οποία επίσης στην Αθήνα και μάλιστα από ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας ξανά, αφού η πρώτη ήταν από την ΑΕΚ.
Η ομάδα του Ιωνικού είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αν και δεν ξέφευγε πάνω από 3-4 γκολ, με τους παίκτες του Ν. Ριγανά να κυνηγούν το σκορ. Προηγήθηκε με 5-3 στο δεκάλεπτο και 8-5 στο εικοσάλεπτο για να κλείσει το ημίχρονο με 13-9, δείχνοντας την επιθετική δυστοκία του Φαίακα με τρία γκολ ανά πεντάλεπτο.
Η διαφορά μεγάλωσε στο 40΄, με το σκορ στο 16-11, ενώ στο 50΄ ο Φαίακας πίεσε αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει 21-17 για να έρθει το τελικό 24-21 που έδωσε στους Αθηναίους τους πρώτους βαθμόυς τους στο πρωτάθλημα.

Δίλεπτα: 8-9, Πέναλτι: 5/8- 3/3
Πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 13-9 (ημχ.), 14-10, 16-11, 20-14, 21-17, 22-19, 24-21

Ιωνικός (Παπακώστας): Τσακνής, Βαρής 2, Αϊβαλιώτης 5, Αργυράκης, Μπούτος Π, Αποστολίδης 3, Ζαχάρης 1, Κρητικός, Αντωνόπουλος 4, Συγγάρης, Μπούτος Ε., Μαντζόπουλος, Λιόλιος 6, Μαυροφρύδης, Τσάτσας 3, Μπουλούμπασης

Φαίακας (Ριγανάς): Κατσακιώρης, Τζούκας, Δούγιας 2, Βλαχόπουλος, Δέσπος 1, Κουλούρης 1, Μάτοβιτς 3, Κόντης 2, Τσαμουρίδης 3, Χερουβείμ 4, Δέλλης, Πίτος, Χάλαρης 4, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης 1, Καραγκιοζίδης