Παρασκευή 19.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Άφησε βαθμό στη Δράμα ο Φαίακας

Χάντμπολ
10 Nov 2019 / 14:08

ΔΡΑΜΑ. Ένας εξαιρετικός και πολύ μυαλωμένος Φαίακας στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, με παίκτες ψυχωμένους και αποφασισμένους να πάρουν τη νίκη μέσα στη Δράμα,

κάνοντας λάθη που δεν επιτρέπονται σε αυτό το επίπεδο, ήρθε ισόπαλος 27-27.

Ο Φαίακας που από την αρχή ήταν πολύ καλός μετά το δεκάλεπτο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, με 13-14 στο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη και στο 39:30 είχε πάρει τη μέγιστη διαφορά με 15-20, κάτι που το επανέλαβε στο 47:20 όταν το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 18-23. Όμως έχοντας 12:30 λεπτά ως το τέλος δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά, ακόμα και όταν στο 58:30 το σκορ ήταν 24-27 δέχθηκε τρία γκολ και ισοφάρισε η Δράμα που στέρησε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του Φαίακα στην Α1. Δεν επιτρέπεται στο τέλος να δέχεσαι δυο δίλεπτες αποβολές για αντικανονική αλλαγή παίκτη και να δίνεις το δικαίωμα στον αντίπαλο να σκοράρει και να σου κλέβει αυτό που μάτωσες για να κερδίσεις. Όμως έτσι είναι ο αθλητισμός, μας έμεινε η πίκρα αφού χάθηκε από δικά μας λάθη η νίκη, ενώ συνέβαλε σε αυτό και ο αντίπαλος τερματοφύλακας Γουρδούμης  ο οποίος έκανε 25 αποκρούσεις.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-7, 8-9, 12-14, 13-14 (ημχ.), 14-18, 16-20, 18-22, 20-23, 23-24, 27-27
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 58’ Κοβογλανίδης (τρεις δίλεπτες), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 1/2-4/5
ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Λ. Παπάζογλου, Καφαντάρης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 3, Θ. Παπάζογλου 2, Παγωνίδης, Τουνγκελίδης 6, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 6, Αντάμοβιτς 1, Φραγκούλης, Θωμίδης 3, Σινά, Κουρτίδης 1.
ΦΑΙΑΚΑΣ (Ριγανάς): Τσιλιμπάρης, Τζούκας, Δούγιας 3, Σουλάνης, Δέσπος 1, Κουλούρης, Μάτοβιτς 3, Κόντης 2, Τσαμουρίδης 9, Χερουβείμ 6, Δελλής, Χάλαρης 1, Γιαννακόπουλος 1, Κορακιανίτης 1, Καραγκιοζίδης.