Στους 8 η ΑΕ Λευκίμμης

Κύπελλο ΕΠΣΚ
04 Δεκεμβρίου 2019 / 17:23
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

ΚΕΡΚΥΡΑ. Μετά από δύο αναβολές, πραγματοποιήθηκε ο αγώνας κυπέλλου ανάμεσα στην ΑΕ Λευκίμμης και τον ΑΟ Παξών για τη 2η αγωνιστική των ομίλων

του Κυπέλλου της ΕΠΣΚ. Έγινε ένα πολύ ωραίο και ανοιχτό παιχνίδι και από τις δυο ομάδες, το οποίο κρίθηκε μετά από μάχη 120 λεπτών.
Η ΑΕΛ που είναι σαφώς καλύτερη ομάδα, δεν το έδειξε στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όπου οι Παξοί έβγαλαν πάθος και δε λύγιζαν με τίποτα. Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα στην αρχή, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2, αλλά στο τέλος μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, όπου πήραν εύκολα τη νίκη - πρόκριση με σκορ 5-2.
Ο Φασλιάι άνοιξε το σκορ στο 18΄ για τους Παξούς και ο Ελάζι στο 32΄ έκανε το 0-2 για να μειώσει λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Τσεβανέδης σε 1-2. Στην επανάληψη η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι που εκτέλεσε πάλι ο Τσεβανέδης στο 80΄ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Ο Τσεβανέδης σκόραρε για τρίτη φορά στο 94΄ ενώ ο Καμαρά έκανε το 4-2 στο 112΄, για να κλείσει το σκορ στη λήξη της παράτασης ο Κυπτίου.
Μετά την πρόκριση της ΑΕΛ και με βάση την κλήρωση, αντίπαλός της θα είναι η ομάδα του Αστέρα Πετριτή στο πιο δύσκολο ζευγάρι της προημιτελικής φάσης.