Τρίτη 23.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Χάντμπολ - Εντός έδρας ήττα (29-26) του Φαίακα από την Πυλαία

Χάντμπολ
07 Δεκεμβρίου 2019 / 19:09

«Έκλεψε» στο τέλος τη νίκη η ομάδα της Θεσσαλονίκης στην αναμέτρηση που έγινε στο κλειστό του ΕΑΚΚ

ΚΕΡΚΥΡΑ.  Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς ανάμεσα στον Φαίακα και την Πυλαία, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κλέβει στο τέλος τη νίκη με 26-29.

Οι φιλοξενούμεςνοι από την αρχή επέβαλαν ένα γρήγορο ρυθμό ήταν εύστοχοι και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, μάλιστα στο 20' προηγήθηκαν 8-12, αλλά βελτίωσε την άμυνά του ο Φαίκας και το ημίχρονο τελείωσε 13-14.

Στην επανάληψη και πάλι οι φιλοξενούμενοι έστω και οριακά ήταν μπροστά, για να ισοφαρίσεις σε 24-24 ο Φαίακας στο 51΄ αλλά στα επόμενα εννέα λεπτά οι παίκτες της Πυλαίας ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι και πήραν τη νίκη.

Οι Χερουβειμ με 8 και Μάτοβιτς με 5 τέρματα ξεχώρισαν από την Κερκυραϊκή ομάδα.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 7-10, 8-12, 11-12, 13-14 (ημχ.) 17-18, 19-19, 21-23, 22-24, 25-26, 26-29

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Νίκος Ριγανάς): Τζούκας 2, Δούγιας 1, Σουλάνης, Δέσπος 3, Κουλούρης 1, Μάτοβιτς 5, Κόντης, Τσιλιμπάρης, Κουτσικόπουλος, Χερουβείμ 8, Δελλής, Πίτος, Χάλαρης 4, Γιαννακόπουλος 1, Κορακιανίτης 1, Νάστος.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ζαφείρης 2, Ανθομελίδης, Μπάτζιος 3, Αντωνιάδης 2, Μέτσης, Κουκμίσης Ν. 4, Ψωμανθιανός, Ορφανουδάκης, Ανανιάδης 2, Καλόμοιρος 10, Καβουσανάκης 4, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης 1, Αλατσατιανός, Κουκμίσης Κ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Λινάρδος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 0/1-2/2

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Για την Α2 γυναικών η ομάδα του Φαίακα ήλθε 19-19 με τον Απόλλωνα Σταυρούπολης στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.