Χάντμπολ: Με γκολ του Κόντη στο τέλος, Άρης Νίκαιας – Φαίακας 23-23

Χάντμπολ
18 Ιανουαρίου 2020 / 20:13
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Ένα σημαντικό βαθμό πήρε η ανδρική ομάδα του Φαίακα εκτός έδρας από τον Άρη Νίκαιας με 23-23 και διατήρησε τη διαφορά 2 πόντων από τον αντίπαλό του.

Η κερκυραϊκή ομάδα μπήκε καλύτερα στο ματς, προηγήθηκε 3-5 και 4-6, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 8-8 και το ημίχρονο τελείωσε 13-13.
Στην επανάληψη ξέφυγε ο Άρης 18-15 στο 38΄ αλλά με ένα σερί 5-1 ο Φαίακας προσπέρασε για το 19-20.  Στο τέλος κρίθηκαν όλα, ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Μιμίκος έκανε το 23-22, αλλά ο Κόντης ισοφάρισε.
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-2, 4-7, 8-8, 10-12, 13-13 (ημιχ.) 16-15, 18-17, 20-20, 20-20,  22-21 & 23-23.
Φαίακας: (Ν. Ριγανάς):  Κουμαραδέλης, Δούγιας 4, Σουλάνης, Δέσπος 2, Κουλούρης, Γιαβασίδης 1, Κόντης 2, Γεωργαλής, Χερουβείμ 6, Δελλής 1, Χάλαρης 6, Βλαχόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καραγκιοζίδης, Σκουρτάι, Νάστος.

Έχασαν από τον Εθνικό Κοζάνης 21-25 τα κορίτσια του Φαίακα
Στο ματς ντέρμπι που έγινε στο ΕΑΚΚ η γυναικεία ομάδα του Φαίακα υπέστη την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, έχασε από τον Εθνικό Κοζάνης με 21-25. Οι κερκυραίες ήταν κατώτερες προηγούμενων αγώνων, έχαναν 8-11 στο ημίχρονο και το τελικό σκορ κρίνεται δίκαιο αφού ο Εθνικός στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Συνεργάστηκε το 1979 με την «Αθλητική Πορεία» 2 χρόνια. Αρχές του ΄92 για 25 χρόνια στο «Κερκυραϊκό Βήμα», από το 1994 εκδότης - διευθυντής στα «Κερκυραϊκά Σπορ», από το 2000 για 15 χρόνια στο «ΦΩΣ των ΣΠΟΡ», τα τελευταία 9 χρόνια στην «ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ». Επίσης συνεργάστηκε με την τηλεόραση του Corfu Chanel και Start TV συνολικά 15 χρόνια