Ήττα του Φαίακα από τον Διομήδη

Handball Premier
02 Φεβρουαρίου 2020 / 14:17
Σπύρος Πίκουλας

ΑΡΓΟΣ. Την ήττα γνώρισε ο Φαίακας από τον Διομήδη Άργους, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί,

φτάνοντας δίκαια στη νίκη. Η κερκυραϊκή ομάδα που αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες, συγκεκριμένα  του Αντώνη Κόντη και του  27χρονου Ρώσου πίβοτ Αλεξάντερ Κοτσέσκοβ, δυσκολεύτηκε πολύ στο επιθετικό κομμάτι, καθώς στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε μόλις έξι φορές, με το σκορ να είναι 12-6.
Στην επανάληψη ο Φαίακας πίεσε για να μειώσει, όμως η καλή αμυντική λειτουργία του Διομήδη δεν το επέτρεψε και μάλιστα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 4 φορές με 9 γκολ διαφορά.
Στο 56΄ ο Νίκος Ριγανάς αποχώρησε από τον πάγκο του Φαίακα, καθώς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή, λόγω διαμαρτυριών.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 5-2, 8-4, 9-5, 12-6(ημχ), 13-8, 15-9, 19-10, 22-13, 24-17, 26-21

Διομήδης (Γιώργος Χαλκίδης): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 5, Ραντουλέσκου, Παπαντωνόπουλος, Χαντέλης, Τζίμπουλας 1, Μπόσκος 2, Λιάπης 4, Μάνθος 1, Τσάκαλος 1,  Ντάσεβιτς, Μαρκατάτος, Λίμα 5, Ξαγοράρης, Μανασάκης 1, Γκολούμποβιτς 4.

Φαίακας (Νίκος Ριγανάς):  Κουμαραδέλης 4, Δούγιας 4, Δέσπος 1, Κουλούρης, Γιαβασίδης 2, Γεωργαλής, Χερουβείμ 1, Δελλής 3, Ονσέφ 2, Χάλαρης 3, Βλαχόπουλος, Γιαννακόπουλος, Καραγκιοζίδης, Νάστος 1