Σάββατο 20.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Handball | Νίκη παραμονής ο Φαίακας επί του Ιωνικού Ν.Φ. (19-17)

Handball
09 Φεβρουαρίου 2020 / 14:01

Την τύχη της στα δικά της χέρια κρατάει πλέον η κερκυραϊκή ομάδα σε ότι αφορά τα μπαράζ παραμονής στην Handball Premier - Κορυφαίος για τον Φαίακα ο τερματοφύλακας Ε. Κουλούρης

ΚΕΡΚΥΡΑ.  Έχοντας κορυφαίο τον τερματοφύλακα Ε. Κουλούρη, που έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις, ο Φαίακας μπόρεσε να πετύχει τη νίκη που ήθελε κόντρα στον Ιωνικό Ν. Φ. και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια του ώστε να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής.

Με πολύ άγχος ξεκίνησε το ματς η κεκρυραϊκή ομάδα και ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ, ενώ στο ημίχρονο ήταν 8-9.

Ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στην επανάληψη, με τον Κουλούρη να είναι ανίκητος, έφεραν με 11-9 μπροστά τον Φαίακα.

Στη συνέχεια είχε διακυμάνσεις το ματς, ο Φαίακας μπόρεσε στα κρίσιμα τελευταία 15 λεπτά (κι ενώ στο 45΄το σκορ ήταν 13-13)  να πάρει ένα μικρό προβάδισμα, να μην βρεθεί ποτέ ξανά πίσω στο σκορ και να κατακτήσει τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-3, 3-4, 4-7, 6-8, 8-9 (ημχ.) 11-9, 11-11, 13-13, 16-13, 17-15, 19-17

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Νίκος Ριγανάς): Κουμαραδέλης, Δούγιας 6, Δέσπος 2, Κουλούρης, Γιαβασίδης 2, Σκουρτάι, Γεωργαλής, Χερουβείμ, Δελλής, Όντσεφ 5, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 4, Γιαννακόπουλος, Κορακιανίτης, Καραγκιοζίδης, Νάστος.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ (Μάκης Παπακώστας): Τσακνής, Παπαπούλιος 2, Νικολαΐδης, Αϊβαλιώτης 3, Νομικός, Αργυράκης, Γκέρτσος, Αποστολίδης 5, Ζαχάρης, Συγγάρης, Μπούτος, Μαντζόπουλος 3, Χελιώτης, Λιόλιος 4, Τσάτσας, Μπουλούμπασης.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 6-7, Πέναλτι: 0/0-3/4