Έχασε ο Αστέρας 4-0 από Νίκη Βόλου-ο Ριγανάς απέκρουσε στο 0-0 πέναλτι

Αστέρας Πετριτή
19 Φεβρουαρίου 2017 / 18:55

ΚΕΡΚΥΡΑ. Ο Αστέρας γνώριζε τις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσει στο Βόλο από μια καλύτερη ομάδα, με ιστορία και βαριά φανέλα αλλά πήγε να παλέψει και να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορούσε,

σε ένα ματς που είχε αρκετό κόσμο, παρ΄ ότι η Νίκη δεν έχει ελπίδες για άνοδο. Ο Αστέρας ήταν καλός στο α΄ μέρος, όμως στο β΄ μετά το 2-0 παρέδωσε πνεύμα και έχασε ένα ματς που δεν το είχε στα πλάνα του.
Στο α΄ μέρος ο Αστέρας είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρει και αν προηγηθεί με Μάμαλο 23΄, Τσιάβο 24΄ και Στούπα Δ., αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 26΄ο Τσιάβος έκανε πέναλτι που εκτέλεσε ο Νικλητσιώτης, αλλά απέκρουσε ο Ριγανάς, το 3ο πέναλτι στα δυο τελευταία ματς. Όμως στο 41΄με κοντινή κεφαλιά ο Κορέτα έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.
Στην επανάληψη και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Νικλητσιώτης νίκησε αυτή τη φορά τον Ριγανά και έκανε το 2-0 με κεφαλιά. Στο 75΄ ο Αστέρας μένει με 10 παίκτες, με 2η κίτρινη έξω ο Τσιάβος. Στο επόμενο λεπτό σε φάουλ του Νικλητσιώτη ο Γ. Παρασκευαϊδης με κεφαλιά κάνει το 3-0. Τέλος στο 86΄η Νίκη κάνει τέσσερα τα γκολ της , αυτή τη φορά σκόρερ ο Γαρυφαλόπουλος που πήρε τη μπάλα στο ριμπάουντ όταν η κεφαλιά του Πετράκου βρήκε το δοκάρι.
Διαιτητές:  Ανδρομάχη Τσιοφλίκη, Στάϊκος, Πατέστος (Λάρισας).
Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Τζήμας, Παπαδήμας, Δημολιός, Ναουμίδης (83΄Χατζόγλου), Παρασκευαΐδης, Βέργος, Νικλητσιώτης, Μέτσε (77΄ Βασίλιεβιτς), Κορέτα (70΄ Γαρυφαλόπουλος), Κόλα, Πετράκος
Αστέρας Πετριτή (Ι. Χονδρογιάννης): Ριγανάς, Καλούδης, Καρβούνης, Στούπας Σπ., Τσιάβος, Γεωργοπάλης Ν., Στούπας Δ., Μάμαλος, Γεωργοπάλης Χρ., Γαστεράτος (77΄ Ρούμπος), Στούπας Δ. (69΄ Τόμπρος).