Σάββατο 27.04.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Κύπελλο «Στ. Σαββανής): Στην παράταση η Αναγέννηση 2-1 τον ΠΑΟΣ, Φοίνικες – Παξοί 3-1

ΚΥΠΕΛΛΟ "ΣΤ. ΣΑΒΒΑΝΗΣ"
01 Οκτωβρίου 2023 / 19:49

Με έξι ματς συνεχίστηκε σήμερα Κυριακή 1/10 η 1η φάση του Κυπέλλου «Στ. Σαββανής» και είχαμε μια μεγάλη έκπληξη τη νίκη των Φοινίκων επί των Παξών. Οι Φοίνικες πέτυχαν ιστορική πρόκριση απέναντι στους Παξούς αφού νίκησαν 3-1, εκμεταλλευόμενοι ότι οι φιλοξενούμενοι στις αρχές του ματς έμειναν με 10 παίκτες (αποβολή σαν τελευταίου παίκτη του κεντρικού τους αμυντικού). Παράλληλα έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και αν και είναι μια κατηγορία κάτω από τον αντίπαλο πήραν δίκαια τη μεγάλη νίκη-πρόκριση.

Το πιο σπουδαίο ματς της ημέρας έγινε στο Κανόνι, ο ΠΑΟ Σφακιανάκης Α΄ αντιμετώπισε την Αναγέννηση Περιβολίου, σε ένα εξαιρετικό ματς που στην κανονική του διάρκεια δεν είχαμε νικητή, τελείωσε 1-1, αλλά στην παράταση η Αναγέννηση με ένα γκολ προς το τέλος μπόρεσε να νικήσει 1-2 και να πάρει την πρόκριση.

Στα άλλα ματς φυσιολογικά θα λέγαμε ήταν τα αποτελέσματα.  Από τα πιο ενδιαφέροντα  ματς της ημέρας αυτό που έγινε στις Νυμφές ο Θιναλιακός νίκησε τον γηπεδούχο Αχιλλέα με 3-1, ενώ με νίκες εκτός έδρας πέρασαν ο Κεραυνός Αγ. Νικολάου και η Ολυμπιάδα Καρουσάδων.

Ένα ματς του προγράμματος, αυτό ανάμεσα σε Βολίδα και Ομόνοια είναι σε εξέλιξη, ξεκίνησε στις 19.00.