Δευτέρα 20.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Τοπικά Β΄ Κατηγορία: Ο Οδυσσέας 1ος, 2-1 την Ολυμπιάδα στις Καρουσάδες

ΤΟΠΙΚΑ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
17 Δεκεμβρίου 2023 / 19:37

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς που καθήλωσε τους πολλούς θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο, ο Οδυσσέας πήρε στο τέλος τη νίκη και πέρασε αυτός μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα.

Το ντέρμπι κορυφής της Β΄ κατηγορίας για την 11η αγωνιστική, τράβηξε όλα τα βλέμματα στη Βόρεια Κέρκυρα αφού στις Καρουσάδες αναμετρήθηκαν η Ολυμπιάδα που ήταν 1η στο βαθμολογικό πίνακα με τον Οδυσσέα Αυλιωτών που ακολουθούσε 2 βαθμούς πίσω.

Οι γηπεδούχοι είχαν στο 23΄δοκάρι με τον Μπαρδούση, αλλά στο 44΄ο Οδυσσέας προηγήθηκε 0-1 με τέρμα του Αυλωνίτη. Ισοφάρισε στο 54’ η Ολυμπιάδα με τον Κ. Βλασερό και δυο λεπτά αργότερα ο Οδυσσέας άγγιξε το γκολ, όμως είχε δοκάρι ο Αγ. Μουζακίτης. Στο 89΄ο Ρίκος κτύπησε φάουλ η μπάλα βρήκε το σώμα του Κατσαρού και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2 και στις καθυστερήσεις κεφαλιά του Κατσαρού βρήκε το δοκάρι του Οδυσσέα και δεν έγινε η ισοφάριση.

(Σημ.: Τα στοιχεία του ντέρμπι από τον Μιχ. Γραμμένο)

Στα άλλα ματς της Κυριακής που έγιναν είχαμε και εδώ εκτός έδρας νίκες για τους φιλοξενούμενους, ο Κάβος που «πετάει» τις τελευταίες αγωνιστικές νίκησε τον Μ. Αλέξανδρο και τα Σφακερά δίκαια τα Βασιλάτικα.