Τοπικά πρωταθλήματα: Νίκες για ΑΟ Κέρκυρα, Αγ. Νικόλαο και Ολυμπιάδα

ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
17 Φεβρουαρίου 2024 / 18:57

Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 18/02

Αγώνες για τα τοπικά πρωταθλήματα σε Α΄ (17η αγωνιστική) και Β΄ κατηγορία (20η αγωνιστική) έγινα σήμερα και θα ολοκληρωθούν αύριο, χωρίς κάποια έκπληξη. Σίγουρα η νίκη του Κεραυνού Αγ. Νικολάου επί του Κρόνου είναι η πιο σημαντική, είναι τοπικό ντέρμπι και ανάμεσα σε δυο ισοδύναμες φέτος ομάδες.

Ο ΑΟ Κέρκυρα για την Α΄ κατηγορία με τους φίλους του να δημιουργούν όμορφη ατμόσφαιρα δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει 4-1 την ΑΕ Φαιάκων, με τον Γ. Κουλούρη στο 7΄να ανοίγει το σκορ και στο 13΄ο Μποζίκης να κάνει το 2-0. Η μαχητική ΑΕ Φαιάκων μείωσε στο 23΄ σε 2-1, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Μπαμιόγλου έκανε το 3-1 σκορ ημιχρόνου. Στο β΄ μέρος με πλασέ μέσα από την περιοχή ο Γ. Κουλούρης στο 67΄διασμόρφωσε το τελικό 4-1.

Σε εξέλιξη είναι το ματς Ομόνοια – Αχιλλέας Νυμφών.

Στην Β΄ κατηγορία, η πρωτοπόρος Ολυμπιάδα Καρουσάδων, που με τον Θ. Μαρτίνο στον πάγκο έχει μόνο νίκες, εύκολα νίκησε με 8-0 τη νεανική Θύελλα και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα, ενώ η επιστροφή της στην Α΄ κατηγορία είναι θέμα χρόνου. Ο Ηρακλής Αγ. Δέκα που κάνει εξαιρετική σεζόν πήρε εύκολα τη νίκη με 3-0 από την ΑΕ Καναλίων, ο Νικοφόρος στο 20΄και στο 60΄πέτυχε δυο γκολ, ενώ στο 44΄ο Κόντης είχε κάνει το 2-0, σκορ ημιχρόνου. Μοιράστηκαν γκολ και εντυπώσεις στην Κασσιόπη ο Δίας με τον Κάβο σε ένα χορταστικό ματς που τελείωσε 2-2.