Δευτέρα 20.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Α΄Κατηγορία Βορειοδυτικής Ελλάδος: Το πάλεψε ο Φαίακας, λύγισε 67-74 από την πρωτοπόρο ΓΕ Αγρινίου

ΜΠΑΣΚΕΤ
09 Μαρτίου 2024 / 21:41

Τα 15 εύστοχα τρίποντα, έναντι 3 της Κερκυραϊκής ομάδας, έγειραν την πλάστιγγα στην αντίπαλο

Ο Φαίακας έκανε πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στην ΓΕ Αγρινίου, την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, αλλά έχασε στο τέλος, σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Βέβαια η ΓΕΑ είναι πολύ καλύτερη φέτος από τον Φαίακα, άλλωστε το δείχνει και η βαθμολογική της θέση, αλλά απέναντι σε έναν πολύ ψυχωμένο Φαίακα, θα μπορούσε να πάθει τη ζημιά, όμως τα 15 εύστοχα τρίποντα, έναντι 3 της Κερκυραϊκής ομάδας, έγειραν την πλάστιγγα στην αντίπαλο.

Ο Φαίακας μπήκε δυνατά στο α΄ δεκάλεπτο, με καθαρό μυαλό οι παίκτες του και με εξαιρετική άμυνα ήταν 18-12 μπροστά στο σκορ. Όμως η ΓΕΑ έκλεισε προηγούμενη  το ημίχρονο με 41-44, αφού στο δεκάλεπτο αυτό ήταν χάρτινη η άμυνα του Φαίακα που δέχθηκε 32 πόντους.

Στο β΄ μέρος  υπήρχε επαφή στο σκορ, οι 2,3 ή 4 πόντοι προβάδισμα της ΓΕΑ δεν ήταν εμπόδιο για ανατροπή από τον Φαίακα, που ήθελε αλλά δεν μπόρεσε. Ο Μαγγανάς με 22 πόντους ήταν κορυφαίος, ενώ Ούστογλου και Θεόδοτος πέτυχαν από 14, ενώ η ΓΕΑ είχε σκόρερ τους Τασόπουλο με 12 και Κάκο 17.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-44, 58-61, 67-74

Φαίακας Κέρκυρας (Καραγιάννης): Αγιούς 12, Γιαννούλης, Κακαρούγκας, Χειμαριός, Παπαγκίκας, Μοναστηριώτης 5(1), Ούστογλου 14, Θεόδοτος 14, Μαγκανάς 22(2)

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 21(4), Πολύζος, Καραγιάννης 1, Κάκος 17(5), Σταμούλης 15(3), Κωσταπαππάς 8(2), Δάρλας, Τσέπας 12(1), Καλαμπαλίκης

Φωτο: Σπύρος Πίκουλας, από το ματς ΚΕ Φαίακας – ΓΕ Αγρινίου 67-74