Άξιζε τη νίκη ο Κερκυραϊκός, έχασε 66-68 από Κρόνο Αγρινίου

ΜΠΑΣΚΕΤ
07 Απριλίου 2024 / 10:54

Μπορεί τη νέα χρονιά να παίξουν στην Β΄ΕΣΚΑΒΔΕ, αλλά έχουν μπροστά τους το μέλλον

Η νεανική ομάδα του Κερκυραϊκού, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ, έκανε ένα σπουδαίο ματς απέναντι στον Κρόνο Αγρινίου και έχασε στη λεπτομέρεια στο τέλος. Οι Αγρινιώτες που ήταν μέσα στις ομάδες που διεκδίκησαν το πρωτάθλημα, μετά από ένα καλό ξεκίνημα του ΚΓΣ στο α΄ δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 13 πόντους στο α΄ μέρος 28-41 και όλα έδειχνα ότι δεν θα δυσκολευόταν να φτάσουν στη νίκη, με δεδομένο ότι η κερκυραϊκή ομάδα είχε στις τάξεις της νεαρά και άπειρα παιδιά.

Όμως οι νεαροί παίκτες του ΚΓΣ πάλεψαν πολύ το ματς στο β΄ μέρος, μείωσαν τη διαφορά στο 30΄ στους 5 πόντους και αργότερα τους 2 (53-55), με τον Κρόνο να ξεφεύγει ξανά σε 55-63 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Απίστευτο πάθος, μαχητικότητα, θέληση να γυρίσουν το ματς οι νεαροί παίκτες που έκαναν το 64-65 ένα λεπτό πριν το τέλος, στο 64-66 οι διαιτητές δεν τους έδωσαν ένα εξόφθαλμο φάουλ σε σουτ τριών πόντων και τους στέρησαν 3 βολές, που θα άλλαζε το σκορ, μια λάθος μακρινή πάσα στο τέλος και ένα εύστοχο σουτ δέκατα του δευτερολέπτου με το σφύριγμα της λήξης που το έδωσαν εκπρόθεσμο οι διαιτητές έφερε το τελικό 66-68.

Μένουμε στην εξαιρετική εμφάνιση των «μικρών» του ΚΓΣ, που μπορεί τη νέα χρονιά να παίξουν στην Β΄ΕΣΚΑΒΔΕ, αλλά έχουν μπροστά τους το μέλλον.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 28-41(ημίχρονο), 47-52, 66-68

Διαιτητές: Ντάγκας-Μπουχαγιάρ

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Σαχίνι, Κουλούρης 5, Τρικαλιώτης 25(1), Πετρόπουλος 7(1), Αλαμάνος 4, Ζερμπιώνης 4, Τσιμπλούλης, Περατινός 3(1), Μητρόπουλος 8, Παπαβλασόπουλος 10(2)

Κρόνος Αγρινίου (Μπουρνάζος-Παπαθανασόπουλος): Παπαθανασόπουλος Δ. 15, Παπαθανασόπουλος Α. 6(2), Πάγιας, Μαυροφρύδης 5, Παπαθανασόπουλος Ι. 32(4), Κατερινόπουλος 8, Τσέπας 2

ΦΩΤΟ@ Σπύρος Πίκουλας, από το ματς Κ.Γ.Σ.-Κρόνος 66-68