Σάββατο 04.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Πέρασε ο Ιόνιος νίκησε 70-58 την Δόξα Πύρρου Άρτας

24 Απριλίου 2024 / 20:15

ΚΕΡΚΥΡΑ. Ο νεανικός αλλά εξαιρετικός φέτος Ιόνιος, που εκπροσώπησε επάξια το Κερκυραϊκό μπάσκετ στην Γ΄ Εθνική και η Κ21 (σε συνεργασία με τις άλλες ομάδες του νησιού που του έδωσαν ότι καλύτερο είχαν και ήλθε 2ος στην Ελλάδα),

ΚΕΡΚΥΡΑ. Ο νεανικός αλλά εξαιρετικός φέτος Ιόνιος, που εκπροσώπησε επάξια το Κερκυραϊκό μπάσκετ στην Γ΄ Εθνική και η Κ21 (σε συνεργασία με τις άλλες ομάδες του νησιού που του έδωσαν ότι καλύτερο είχαν και ήλθε 2ος στην Ελλάδα), έγραψαν ιστορία με την φετινή τους πορεία η οποία συνεχίζεται, αφού στον 3ο αγώνα μπαράζ (πλέι οφ ανόδου) νίκησε την Δόξα Πύρρου Άρτας, πέτυχε την 2η νίκη και πέρασε στην επόμενη φάση.

Ο Ιόνιος μπήκε εντυπωσιακά στο ματς, με απίστευτη άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε 25-7 στο δεκάλεπτο και έδειξε ότι η ομάδα της Άρτας δεν είχε τύχη στο ματς αυτό. στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι ως το ημίχρονο όπου ο Ιόνιος προηγήθηκε 43-21 και τελείωσε εκεί το ματς.

Στην επανάληψη παίχθηκε ελεύθερο μπάσκετ, εν υπήρχε η αυτοσυγκέντρωση λόγω της διαφοράς του σκορ, στο 30΄ το σκορ ήταν 61-40 και στο τέλος δόθηκε αρκετός χρόνος στους «μικρούς» και απλά η Δόξα περιόρισε την ήττα στο 70-58.

Από το ματς Ιόνιος – Δόξα Πύρρου 70-58 ΦΩΤΟ@ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ