Σάββατο 04.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Χάντμπολ, Α2 Γυναικών: Τα μοιράστηκαν όλα, Ορφέας Κατερίνης – Κερκυραϊκός 20-20 (photos)

ΧΑΝΤΜΠΟΛ
21 Απριλίου 2024 / 13:11
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Ο Κερκυραϊκός παίζει για τις θέσεις 9-12 και αξία έχει η συμμετοχή για τα νεαρά κορίτσια που παίζουν αγώνες και αποκτούν εμπειρίες

Το πρωτάθλημα Γυναικών της Α2 έχει τελειώσει, γίνονται όμως αγώνες κατάταξης αφού στο Βορρά υπήρχαν δυο όμιλοι. Ο Κερκυραϊκός παίζει για τις θέσεις 9-12 και αξία έχει η συμμετοχή για τα νεαρά κορίτσια που παίζουν αγώνες και αποκτούν εμπειρίες.

Τυπικά γηπεδούχος ήταν ο Ορφέας Κατερίνης απέναντι στον Κερκυραϊκό στο κλειστό του ΕΑΚΚ, αφού οι ομάδες συμφώνησαν να διεξαχθούν και οι δυο αγώνες στην Κέρκυρα με αμοιβαίο οικονομικό όφελος.

Οι ομάδες τα μοιράστηκαν όλα στο τέλος ενώ το ημίχρονο βρήκε τον Ορφέα να προηγείται με σκορ 9-8. Στο β΄ ημίχρονο ο ΚΓΣ προηγήθηκε και με 3 τέρματα, αλλά το 17-19 στο 55 έγινε 20-20. Αξιοσημείωτο είναι ότι μετά το γκολ της ισοφάρισης η Μάγδα Κουρκούλου πέτυχε ένα απίστευτο τέρμα από το κέντρο το οποίο σύμφωνα με τους διαιτητές δεν μέτρησε αφού η λήξη του χρόνου βρήκε την μπάλα στην πορεία της προς το τέρμα.

Πεντάλεπτα: 3-1,3-2,4-4,6-5,7-7 και 9-8 (ημίχρονο), 9-10,11-12,12-15,14-16,17-19,20-20 τελικό.

Κερκυραϊκός (Τριβυζάς-Παγιάτης): Πλασκασοβίτη, Σούλα, Δέλλιου 1, Κούρκουλου Χρ. 9, Παραμυθιώτη 1, Πουλημένου , Κυπριανού, Πηγάδη 2, Κούρκουλου Μ., Σκορδίλη 2, Τρικούλη 5, Γαρδικιώτη .

Ορφέας Κατερίνης (Αθανασιάδης Π): Βαρυτιμίδου, Παναγιωτίδου, Κουθουρίδου 5, Λούλα 2, Περτζέκα, Τσακπουνίδου, Παγιώτη 1, Latollari 8, NDoj 4, Νέστορα, Ζάχου