Γ΄ Εθνική
13 Ιανουαρίου 2019 / 16:50
Σπύρος Πίκουλας

ΚΕΡΚΥΡΑ. Πριν τρεις μέρες ο Κρόνος απέκτησε τον Βούλγαρο κεντρικό κυνηγό Κάνεφ για να μπορέσει να «λύσει»

το πρόβλημα στο σκοράρισμα. Σοφή κίνηση που φάνηκε στο ντέρμπι με τον Θεσπρωτό όπου η κερκυραϊκή ομάδα παρότι είχε την κατοχή και έφτασε πολλές φορές απέναντι από την αντίπαλη εστία, δεν μπόρεσε να σκοράρει, έμεινε στο 0-0 και έχασε δυο πολύτιμους βαθμούς, που θα τον έφερναν στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League.
Η ομάδα των Αργυράδων ήταν από την αρχή ήταν πιο επιθετική απειλώντας στο ξεκίνημα δυο φορές με σουτ του Κοιλιάρα, ενώ στη συνέχεια ο ακυρώθηκε γκολ του Γκόλια για τον Θεσπρωτό, καθώς είχε έγκαιρα υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ. Ο Κρόνος έψαξε το γκολ σε προσπάθεια του Μουζακίτη και στη συνέχεια του Κοιλιάρα, με τον Πανταζή να σώζει στο 45΄ και να κρατάει ανέπαφη την εστία του, τελειώνοντας έτσι το ημίχρονο χωρίς σκορ.
Στην επανάληψη ο Χαρτσιάς με κεφαλιά απείλησε χωρίς αποτέλεσμα και στη συνέχεια ο Κρόνος έκλεισε στην περιοχή του τον Θεσπρωτό, όμως η μπάλα δεν ήθελε να μπει στα δίχτυα. Το τελικό 0-0 δεν άλλαξε με τον Κρόνο να έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία, γιατί του ακυρώθηκε γκολ σαν φάουλ, ενώ ζήτησε και πέναλτι.

Κρόνος (Χονδρογιάννης): Ζάχος, Κωστακιώτης, Ανυφαντής, Γραικός (62΄Κονισπολιάτης), Αχείμαστος, Ντατίδης, Χάρτσιας, Χατζηδημητρίου, Παπαστεργίου (70΄Κατσιαμήτας), Κοιλιάρας, Μουζακίτης

Θεσπρωτός (Μουρούτης): Κωνσταντάκος, Σουλιώτης, Πανταζής, Μπέρτσος, Σταυρίδης, Κωνσταντίνου Β., Φούντζουλας, Μπίκας, Γκόλιας (55΄Ποζόγλου), Ευθυμίου, Γώγος