Δευτέρα 20.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Γ΄ Εθνική: Ποδαρικό με μεγάλες νίκες για Αστέρα και ΑΕ Λευκίμμης

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
07 Ιανουαρίου 2024 / 17:54

Νίκησαν και οι δυο και αναπτέρωσαν κατά πολύ τις ελπίδες τους να φτάσουν στο στόχο της παραμονής

Ποδαρικό στο 2024 έκαναν με το δεξί οι ομάδες μας που αγωνίζονται στη Γ΄ Εθνική, ο Αστέρας Πετριτή και η ΑΕ Λευκίμμης, στα ματς της 17ης αγωνιστικής, τελευταίας του Α΄ γύρου. Νίκησαν και οι δυο τον Εορδαϊκό και τον Θεσπρωτό, αντίστοιχα και αναπτέρωσαν κατά πολύ τις ελπίδες τους να φτάσουν στο στόχο της παραμονής στην κατηγορία.

Ο Αστέρας Πετριτή έπαιξε με τον Εορδαϊκό στο γήπεδο της ΕΠΣΚ, ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι αφού ήταν ισόβαθμος με τον αντίπαλο, στα όρια της ζώνης υποβιβασμού και η νίκη με τους τρεις βαθμούς ήταν απαραίτητη. Ο αγωνιστικός χώρος ήταν βαρύς από τις κακές καιρικές συνθήκες των τελευταίων ωρών, οι παίκτες του Αστέρα προσπάθησαν πάρα πολύ, αλλά η μπάλα δεν πήγαινε στα αντίπαλα δίχτυα, είχε δοκάρι στο 9΄ όταν σέντρα του Κοιλιάρα βρήκε το πόδι του Μπιριτζάους και στη συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε κόρνερ νέο δοκάρι στο 68΄σε προσπάθεια του Κοιλιάρα (κορυφαίος του γηπέδου) και έπρεπε να φτάσουμε και πάλι προς το τέλος του αγώνα για να έλθει το γκολ. Ο Μεντής στο 80΄ έκανε την προσπάθεια μέσα στην περιοχή, ο Μπάλιτσας προσπάθησε να διώξει αλλά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με το αυτογκόλ αυτό να είναι αρκετό για να πάρει ο Αστέρας τους τρεις βαθμούς και να σκαρφαλώσει στην 9η θέση.

Η ΑΕ Λευκίμμης πήγε στην Ηγουμενίτσα να αντιμετωπίσει τον Θεσπρωτό και δεν είχε άλλη επιλογή από το να νικήσει, ακόμη και η ισοπαλία θα ήταν καταστροφική. Τα πράγματα δεν πήγαν καλά στο α΄ ημίχρονο όπου ο Θεσπρωτός μπόρεσε να προηγηθείς το σκορ στο 27΄ και με 1-0 να τελειώσει το ημίχρονο. Όμως στην επανάληψη οι παίκτες της ΑΕΛ μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και τα κατάφεραν, ισοφάρισαν αρχικά με τον Γρηγοριάδη στο 62΄και δύο λεπτά μετά πήραν κεφάλι στο σκορ με τέρμα του Παπαθανασίου, για να έλθει ο Αλ. Μουζακίτης στο 73΄ και να σφραγίσει τη νίκη της «Βασίλισσας του Νότου». Ήταν ένα τρίποντο οξυγόνο για την Κερκυραϊκή ομάδα η οποία θέλει να καλύψει το χαμένο έδαφος και έχει ένα γύρο μπροστά της.

Σημ.: Λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου αναβλήθηκε το ματς στην Άρτα.