Μπάσκετ Γ Εθνική: Ο Ιόνιος εύκολα 93-75 τον Αργοναύτη Ν. Κίου

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
14 Ιανουαρίου 2024 / 20:51
ΣΠΥΡΟΣ ΠΙΚΟΥΛΑΣ

Για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής ανδρών ο Ιόνιος αντιμετώπισε στο κλειστό του ΕΑΚΚ τον Αργοναύτη Νέας Κίου (Αργολίδα) και πήρε μια πολύ εύκολη νίκη με 93-75 απέναντι σε μια ομάδα που βρισκόταν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Π. Κοντογιάννη έκανε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, βρήκε το δρόμο της και με την απόδοσή της και σε αυτό το ματς δείχνει ότι μπορεί να φτάσει αρκετά ψηλά.

Οι παίκτες του Ιόνιου ήταν πολύ καλοί στην δημιουργία, το δείχνει και το τελικό σκορ, μπόρεσαν από την αρχή να είναι μπροστά και πήραν μια διαφορά 6 πόντων στο δεκάλεπτο, ενώ άνοιξαν την διαφορά στους 14 στο τέλος του α΄ μέρους όταν και προηγήθηκαν 46-32.

Στην επανάληψη δεν έκοψαν ρυθμό οι παίκτες της Κερκυραϊκής ομάδας, άγγιξαν τους 30 πόντους τη διαφορά, 74-45 στο 30΄ και από κει και πέρα λογικό είναι να χαλαρώσουν στην άμυνα, δίνοντας το δικαίωμα στο αντίπαλο να πετύχει 30 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και να μαζέψει κάπως τη διαφορά στο 93-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-33, 74-45, 93-75

Ιόνιος Κέρκυρας (Π. Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 14, Wilson 15, Τσιτσές 11, Σπίνουλας 11(1), Εφέπουλος 6(2), Στεμπάρης 5, Δεϊμέζης 27, Βαζούκης Φ., Κατσαρός 4