Πέμπτη 09.05.2024 ΚΕΡΚΥΡΑ

Νίκη ανάσα ο Αστέρας Πετριτή 2-0 τον Βατανιακό, η ΑΕ Λευκίμμης έχασε στο 95΄ στην Κατσικά 2-1

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
04 Φεβρουαρίου 2024 / 17:37

Για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής

Η 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής είχε γλυκόπικρη γεύση για τις ομάδες του νησιού μας, που δίνουν την μάχη της παραμονής στην κατηγορία. Ο Αστέρας Πετριτή πήρε νίκη- ανάσα καθώς επιβλήθηκε 2-0 του Βατανιακού, ενώ η ΑΕΛ που κέρδιζε 0-1 στην Κατσικά έχασε 2-1 με γκολ στο 90+5΄ από την τοπική Θύελλα και πλέον χρειάζεται θαύμα για να μείνει στην κατηγορία. Αναλυτικά:

Ο Αστέρας Πετριτή πήρε νίκη χρυσάφι με αντίπαλο τον Βατανιακό, την ομάδα της Πιερίας η οποία κυνηγάει και αυτή τους βαθμούς για την παραμονή της. Η Κερκυραϊκή ομάδα η οποία δεν έχει περιθώρια απώλειας βαθμών στο γήπεδό της, μετά από ένα α΄ μέρος χωρίς τέρματα, στην επανάληψη ήταν πολύ καλή, μπήκε δυνατά και αποφασιστικά για να ανοίξει το σκορ και το δρόμο προς τη νίκη και τα κατάφερε στο 53΄με τέρμα του Χρ. Γεωργοπάλη.  Δεν έμεινε εκεί ήθελε και ένα δεύτερο τέρμα για να κλείδωσε τη νίκη της και το πέτυχε στο 74΄με σκόρερ αυτή την φορά τον Κ. Στεργίου, κόβοντας κάθε ελπίδα των αντιπάλων για κάτι θετικό. Διαιτητής ήταν η Ειρήνη Πιγγίου από τη Θεσπρωτία με βοηθούς τους Ζ. Νάστο (ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας) και Σπ. Μέκιο (ΕΠΣ Άρτας).

Η ΑΕ Λευκίμμης πήγε στα Γιάννενα αποφασισμένη να πάρει τη νίκη στο κυνήγι της παραμονής, κόντρα στη Θύελλα Κατσικά, που και αυτή δίνει τη δική της μάχη για παραμονή στην κατηγορία, αλλά για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ενώ είναι μπροστά στο ημίχρονο, χάνει το ματς στις καθυστερήσεις.

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο ματς και μπόρεσε σχετικά γρήγορα να πάρει προβάδισμα στο σκορ, ήταν στο 12΄ όταν κέρδισε πέναλτι και το αξιοποίησε ο Καραμποΐκης για το 0-1. Οι γηπεδούχοι που ήθελαν μόνο νίκη στο ματς αυτό προσπάθησαν να πετύχουν γρήγορα ένα γκολ για να γυρίσουν τοπ αποτέλεσμα, αλλά η ΑΕΛ κρατούσε στην άμυνα και στη κόντρα κυνηγούσε ένα δεύτερο γκολ. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο 75΄έφασαν στο γκολ και ισοφάρισαν με τον Σκανδάλη και αυτό το γκολ μετά από εκτέλεση πέναλτι και σαν να μην έφτανε αυτό στο 95΄ ο Παπάς έκανε το 2-1 και έδωσε τη νίκη στη Θύελλα, ψαλιδίζοντας ακόμη περισσότερο της ελπίδες της ΑΕΛ για παραμονή.

Διαιτητές: Δ. Τζάμος, Χρ. Σιδερίδης και Κ. Τσαγκάς (ΕΠΣ Καστοριάς}.

ΑΕ Λευκίμμης (Χρ. Αγγέλης): Παγκράτης, Κωστακιώτης, Γρηγοριάδης Mocovila, Σπανός, Μπαλός, Σκιαδάς, Βασσάκης, Καραμποΐκης, Μουζακίτης, Τσοπανάς.

ΠΟ Φήκης – Ζάκυνθος               α.α. 0-3

ΦΩΤΟ@ Αντώνης Καρύδης, από τη σημερινή νίκη του Αστέρα Πετριτή επί του Βατανιακού