Μετάλλια για Κερκυραίους αθλητές ταεκβοντό στην Σερβία

ταεκβοντό
14 Μαρτίου 2017 / 19:43

ΚΕΡΚΥΡΑ. Επέστρεψαν οι αθλητές Μαρία Στρατηγού και Σπύρος Μερκούρης που με την αποστολή των επίλεκτων της Ένωσης Ταεκβοντό Βορείου Ελλάδας, το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Μαρτίου έλαβαν μέρος σε δύο διεθνή πρωταθλήματα στη Σερβία.

Το Σάββατο στο 13th OMEGA CUP όπου συμμετείχαν 543 αθλητές από 6 χώρες και την Κυριακή στο 7th Zrenjanin Open όπου συμμετείχαν 592 αθλητές από 11 χώρες .
Την πρώτη μέρα αγωνίστηκαν με πείσμα και πάθος αλλά δεν έπιασαν την απόδοση που περίμεναν με αποτέλεσμα την 3η θέση και χάλκινο μετάλλιο για τον Σπύρο Μερκούρη.
Την δεύτερη μέρα ανέκτησαν τις δυνάμεις τους και αγωνίστηκαν πολύ καλύτερα και αποτελεσματικότερα. Κέρδισαν τις εντυπώσεις και από ένα μετάλλιο.
Η Μαρία Στρατηγού αν και μικρότερη στη κατηγορία της κέρδισε στον πρώτο αγώνα την Σέρβα αθλήτρια με 21-12 και στη συνέχεια την αθλήτρια από Βοσνία Ερζεγοβίνη με 26-15 και έφτασε στον ημιτελικό με ελαφρό τραυματισμό όπου έχασε 4-6 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Ο Σπύρος Μερκούρης κάνοντας μια εξαιρετική εμφάνιση κερδίζει στον πρώτο αγώνα Έλληνα αθλητή με 18-1 τον δεύτερο και κρίσιμο αγώνα πάλι με Έλληνα αθλητή με 17-5 και έφτασε στον τελικό όπου αντιμετώπισε και κέρδισε τον Βόσνιο αθλητή με 12 - 1 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.